Ders: " Çiçekler"

Eğitim alanlarının entegrasyonu: “Biliş”, “İletişim”, “Sosyalleşme”, “Müzik”, “Beden Eğitimi”

Hedefler:

— Çiçek isimleri hakkındaki bilgileri pekiştirmek

— Çiçekleri (bahçe, çayır, orman) karşılaştırmayı öğrenin

- Geometrik şekillerden renkler oluşturma alıştırması yapın.

— Uygun bir müzikal mikro iklim yaratın.

— Dikkat ve düşünmeyi geliştirin, çiçeklere karşı şefkatli bir tutum geliştirin.

Çocuk aktivite türleri: oyun, iletişimsel, kurgu algısı (bilmeceler), müzikal ve sanatsal, bilişsel ve araştırma (resimlerin incelenmesi).

Materyaller ve ekipman:çeşitli çiçek türlerini (iç mekan, bahçe, çayır, orman), taze çiçekleri, “Çiçeklerin Valsi” müzik kompozisyonunu gösteren resimler

Ders planı:Çiçeklerle ilgili sohbet; açık hava oyunu; matematik oyunu “Çiçek yap”; müzikal duraklama; didaktik egzersiz "Çiçek tarhı".

Sandalyelerde oturan çocuklar

Eğitimci:

Karlar erimeye başladığında ve güneş daha da ısındığında çiçekler ortaya çıkar. İlk çiçekler kardelenlerdir. Neden böyle adlandırılıyorlar?

Çocuklar soruyu cevaplar.

Eğitimci:

- Başka hangi çiçekleri biliyorsun? (gül, lale, karahindiba, çan vb.)

—Çiçekler nerede büyür? (bahçede, çayırda, ormanda, evde)

— Çiçeklerin yaşamak için neye ihtiyacı var? (su, güneş, bakım, saygı)

— Çiçekler neden kışın büyümez? (kışın hava çok soğuk olduğundan çiçekler ölebilir)

- Çiçeklere neden ihtiyaç duyulur? (Çiçekler hayatımızı süsler, arılara ve kelebeklere besin sağlar, çiçeklerden ilaçlar yapılır)

Eğitimci: Ve şimdi beyler, size çiçeklerle ilgili bilmeceler anlatacağım

1. Tarlada bir kıvrılma var -

Beyaz gömlek,

Yürekten altın.

Ne olduğunu? (papatya)

2. Top beyazlaştı, rüzgar esti -

Top uçup gitti (karahindiba)

3. Bazen mor, bazen mavi,

Seninle ormanın kenarında buluştu.

Ona çok sesli bir isim verdiler,

Ama sadece çalması pek mümkün değil (bir zil)

4. Yeşil saplı beyaz bezelye.

Koku aromatiktir - herkese hoş gelir (vadideki zambak)

5. Ben mavi bir kır çiçeğiyim.

Benim adım basitçe-…….(peygamber çiçeği)

Dikkat çekmek için oyun

Öğretmen çiçekli kartları gösterir. Eğer kır çiçeği ise çocuklar bir elini kaldırır. Bir bahçıvan ise - iki el.

Tebrikler!!!Şimdi oynayalım. Gözlerini kapatıp çiçeğe dönüşeceksin. Karahindiba, çan, papatya olacaksınız. Müzik çalacak, dönüp dans edeceksiniz. Müzik bittiğinde çiçeklerinizle bir daire oluşturacaksınız.

Şimdi açıklıkta yürüyüşe çıkalım. Bazı nedenlerden dolayı burada çok az çiçek var, sadece saplar var. Daha çok çiçek dikmemiz lazım. Onları geometrik şekillerden yapalım.

(Çocuklar halının üzerine çiçekler koyarlar)

Eğitimci:

- Şimdi bana çiçeğini yapmak için hangi geometrik şekilleri kullandığını söyle.

— Diana'nın yaprakları ve ortası nasıl bir şekil?

— Yegor çiçeğini hangi figürlerden yaptı?

(3-4 kişiye sorun).

Eğitimci: Bana gel.

Refleks.

Çiçeklere nasıl davranmalıyız? (Dikkatlice)

— Bol çiçekli olmak ve bizi mutlu etmek için ne yapılmalı? (Fazla yırtmayın, dikin, bakımını yapın, sulayın)

— Korunması gereken sadece çiçekler değil. Doğada başka nelerin korunması gerekiyor? (Ağaçlar, çalılar, böcekler, kuşlar, hayvanlar)

- Neden? (Canlıdırlar. Yaşayan doğa budur, büyürler, içerler, çiçek açarlar, insanları mutlu ederler).

- Ve doğaya sahip çıkacağız. Çalıları kırmayalım, karıncaları ezmeyelim, çiçekleri toplayıp atmayalım mı?

Dersi beğendin mi? İyi yaptın. Tebrikler.

BELEDİYE ÖZERK ÇOCUKLARIN EK EĞİTİMİ EĞİTİM KURUMU

ÇOCUK VE GENÇLERİN YARATICILIĞINI GELİŞTİRME MERKEZİ “NART”

Ders notları

konuyla ilgili:

"Çiçeklere dair her şey"

Tarafından düzenlendi:

ek eğitim öğretmeni

Kuznetsova Zarema Khadzhumarovna

Vladikavkaz, 2014

Hedef: Öğrencilerin çiçekler ve iç mekan bitkileri hakkındaki mevcut bilgilerini pekiştirmek ve genelleştirmek.

Görevler:

Eğitici: Çiçeklerin anlamı, pratik kullanımı hakkında fikir oluşturmak ve çiçek bakımının temel kurallarını pekiştirmek.

Eğitici: Öğrencilere sayısız bilmece ve sırrın kaynağı olan çiçekleri yeni bir bakış açısıyla gösterin. Estetik tadı geliştirin.

Eğitici: Çiçeklerin güzelliğine, sevgisine ve bakımına karşı duygusal açıdan olumlu bir tutum geliştirin.

Ders türü: kapsanan malzemenin tekrarı.

Öğretme teknikleri: sözlü, görsel, kısmen arama.

Teçhizat: gösteri panosu, bilgisayar, projektör, çiçek ve bitki resimleri

Öğretmen: Arkadaşlar bugün yine çiçekler hakkında konuşacağız. Çiçeklerin dünyası muhteşem ve güzel, onlardan sonsuza kadar bahsedebiliriz. Çiçekler eski çağlardan beri yetiştirilmektedir ve tüm halkların yaşamında önemli bir rol oynamıştır. Onlarla ilgili birçok güzel hikaye var. Her çiçeğin kendine ait bir hikayesi vardı ve en eski hikaye bir efsaneye, şaşırtıcı, güzel ve ilginç bir efsaneye dönüştü. Beyaz bir gülün kırmızıya dönüşmesi efsanesi, insanların anılarını canlandıran bir çiçek efsanesi ilginç değil mi?

Çiçeklerin şaşırtıcı özelliklere sahip olması efsanelerin ortaya çıkmasının temel nedeni olmuştur. Birçoğunun doğaüstü güçlere sahip olduğu düşünülüyordu. Nilüfer bir çimenden başka bir şey değildir. Söylentiler ona büyülü özellikler atfediyordu. Düşmanın güçlerini yenebilir, onu sıkıntılardan ve talihsizliklerden koruyabilirdi ama onu kirli düşüncelerle arayan kişiyi yok edebilirdi. Efsaneye göre eğrelti otu yılda bir kez çiçek açar ve çiçeği, hazinelerin gömülü olduğu yerleri gösterme özelliğine sahiptir. Efsaneye göre eğrelti otu çiçeğini bulan kişi bilge ve mutlu olacaktır.

Bulmacalar:

    Elbise sade, gözler mavi, net ve açık görünüyorlar, hiçbir şey unutulmamış! (Unutma beni).

    Bütün çiçeklere bir çiçek, ince ve uzun, parlak bir kıyafet, şafak gibi kızarır. Bir baron gibi gururlu olana... (Şakayık) denir.

    Hafif bir aroma, şenlikli bir kıyafet, hem narin hem cesur, hem kırmızı hem beyaz; ona dokunursan dikene takılıp kalırsın. (Gül).

    Ve eğer vurguyu ilk heceye koyarsanız, güzel bir çiçek büyüyecektir. (İris).

    Bu çiçeğin başına tıslayan bir şey takarsanız, bir düşman casusu alırsınız. (Şakayık).

Ve şimdi beyler, sıra dışı bir bilmece : Rezervuarın derinliklerinden bir şey yükselmeye başlar ve yüzeyde büyük bir tomurcuk belirir. Birkaç dakika içinde güzel beyaz bir çiçeğe dönüşür. Yakınlarda, biraz daha uzakta bir tane daha beliriyor: Şaşırtıcı bir şey: Tomurcuklar güneş doğmadan hemen önce çıkıyor ve güneş ışınları suyun yüzeyine değdiği anda açılıyor. Güneş battığında çiçekler kapanır ve tomurcuklar suya düşer - hava güneşliyse ertesi güne kadar. Bu bitki güneşi çok seviyor: bulutlar yükseldiğinde çiçekler yavaş yavaş kapanır. Toplanan çiçekler çok çabuk soluyor(Nilüfer) .

Sınav "Çiçekler"

    Botanikçiler bu çiçeğe viyola diyorlar. Bu çiçeğin Rusça adı nedir?(Hercai Menekşe) .

    Zincire vurulmuş bir kişinin kanında büyüdüğü söylenen çiçek. Promethea(Edelweiss) .

    Hangi devletin arması üzerinde kasımpatı çiçeği görebilirsiniz?(Japonya) . İris, kamelya ve krizantem Japonya'nın en sevilen çiçeklerinden üçüdür. Onlarla ilgili birçok efsane ve efsane var. Krizantem Japonya'nın favorisidir. Örneğin Japon imparatorunun tahtına 8. yüzyıldan beri “krizantem” deniyor. Altın krizantem, efsaneye göre Japon halkının ortaya çıktığı güneşin bir sembolüdür; krizantem Japonya'nın armasını ve mührünü süslüyor.

    18. yüzyılda şifalı bitkilerde kalbi, başı, mideyi güçlendirdiği, görmeye yardımcı olduğu, bayılma ve baş dönmesini giderdiği söylenen çiçek hangisidir?(Karanfil).

    Fransa'nın Cannes kentinde her yıl Şubat ayında hangi çiçek festivali kutlanır?(Mimoza) .

    Çiçeklerin Kraliçesi denir...(Gül)

    Efsaneye göre bu çiçeğin geceleri yıldızlarla konuştuğu, isminin “yıldız” olarak çevrilmesi tesadüf değil.(Yıldız çiçeği) .

    Tanrıça Flora Dünya'da ortaya çıktığında çiçeklere isim vermeye başladı. Bütün çiçeklere isim verdi ve ayrılmak üzereyken birden hafif bir ses duydu: "Beni unutma Flora." Flora etrafına baktı, kimse görünmüyordu, daha yakından baktı ve çok küçük, mavi bir çiçek gördü. "Tamam" dedi Flora, "Unutmayacağım ve bu çiçeğe isim vereceğim." Hangi isimle seslendi?(Beni Unutma)

Renklerin anlamı

Öğretmen :Ve şimdi arkadaşlar, çiçeklerin bir insanın hayatında ne anlama geldiğinden bahsedelim. Onları her yerde görüyoruz; meydanda, parkta, büyükannenin bahçesinde, kurumlarda ve son olarak evde. Evdeki çiçeklere daha yakından bakalım. Neden evde çiçeklere ihtiyacımız var? Çocukların cevapları:

Bu güzel.

Konfor yaratmak için.

Bunlar kullanışlı.

Evet beyler, evdeki çiçeklere elbette ihtiyaç var. Birincisi, iç dekorasyon: güzellik ve konfor. İkincisi gözleri ve sinirleri dinlendirin çünkü yeşil renk sakinleştirir. Bunlar yeşil renge atfedilen özelliklerdir.

Yeşil renk - doğanın ana rengi. Yeşil renk kalbin ritmik çalışmasını, gözlerin rahatlamasını sağlar ve antialerjik etkiye sahiptir. İşitme hassasiyetini artırır. Doktorlar, göz rahatsızlığı olan kişilerin yeşil camlı gözlük kullanmasını tavsiye ediyor. Yeşil huzurun ve tazeliğin rengidir.

Gelin çiçeklerin faydalarından bahsetmeye devam edelim.

Çiçeklerin başka ne gibi faydaları var? Çiçekler ne verir?(Çiçekler oksijeni serbest bırakır).

Doğru beyler, çiçekler havayı tüm canlıların nefes alması için gerekli olan oksijenle zenginleştirir. Bitkiler ve çiçekler havayı nemlendirir, yani ağız ve burun mukozasının kurumasını önler. Bu, zamanımızın çoğunu kapalı mekanlarda kuru havayla geçirdiğimiz için çok önemlidir.

Son zamanlarda uzmanlar iç mekan havasının durumu hakkında endişeleniyorlar. Hava zehirli maddelerle kirleniyor ve sağlığımıza büyük zararlar veriyor.

Peki iç mekan havasını hangi zehirli maddeler kirletiyor? Bu zehirli maddeler nereden geliyor? (Çocukların cevapları).

Oyun "Çiçek Uzmanı".

Amaç renklerin adlarını birleştirmektir. (Slayt 1-11)

Çiçeklerin faydalarından çok bahsettik. Belirli örnekleri duymak isterim.

Öğrencilerden gelen mesajlar (Slayt 12-18)

Klorofit

Deney sırasında test alanında klorofit 24 saat içinde tüm zararlı mikroorganizmaların %80'ini öldürdü. Sonuçlara bakılırsa, bu tür 10 bitki, yirmi metrelik bir odadaki havayı patojenik parçacıklardan neredeyse tamamen temizlemek için yeterlidir. Onun varlığı mutfakta arzu edilir.

Kalina

Beyaz duvaklı bir gelin gibi beyaz kokulu çiçekler açar. Kalina çok faydalıdır. Antiinflamatuar etkisi vardır. Meyvelerinden, genç sürgünlerinden ve çiçeklerinden ilaç yapılır. Kartopunun tonik, analjezik, hemostatik bir ajanı vardır, yara iyileştirici etkisi vardır ve kardiyovasküler hastalıkları tedavi eder.

Evet arkadaşlar, kartopu meyveleri çok sağlıklıdır. Bir demet kartopu 2 ​​kg portakalla aynı miktarda C vitamini içerir.

Papatya

Papatyanın iyileştirici gücü eski çağlardan beri bilinmektedir. Papatya infüzyonu saçları güçlendirir, yıkandıktan sonra cilt nemli ve kadifemsi hale gelir, parfümeride parfüm, kolonya ve sabun yapımında kullanılır. Papatyayı mutfakta veya gıda maddelerinin depolandığı dolapta bulundurmak faydalıdır; çiçek kokusundan larvalardan korkulacaktır.

Mimoza

Mimoza yağı stresi ve depresyonu hafifletir, kaygıyı giderir, kanı, karaciğeri, safra kesesini temizler, iltihabı azaltır ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir.

Çiçekler, uzun vadeli hava tahmincileri.

    Karahindiba. Karahindiba ilkbaharda erken çiçek açarsa kısa bir yaz yaşanır, geç çiçek açarsa kurak bir yaz yaşanır.

    Güller. Bol miktarda gül, güçlü kar fırtınalarının olduğu bir kışın habercisidir.

    Alıç, kuşburnu. Alıç ve kuşburnu yoğun bir şekilde çiçek açıyorsa, sert bir kış beklenebilir.

    Kızılcık. Kızılcık çiçek açtıktan sonra dondan korkmanıza gerek yok.

    Su zambakları. Nilüferler sudan çıktığında artık dondan korkmayın.

(Çocuk örnekleri).

Öğretmen: Hava durumunu tahmin eden çiçeklerin neredeyse her zaman yapraklarını kıvırdığını, sarktığını ve çiçeklerini kapattığını fark ettiniz mi? Neden arkadaşlar? Çocukların cevapları: (Bitkiler yağmurun geldiğini hisseder ve çiçeklerin içlerini nemden korumak için önceden sarkarlar).

Kum saatini yakından takip edin; bir gün işinize yaraması mümkündür.

Oyun: "Sihirli Yapraklar"

Görevler yaprakların üzerinde gizlidir. Farklı renklere boyanmışlardır; eğer çocuklar cevap vermekte zorlanırsa, yaprağın rengi onlara bunu anlatacaktır. Çocuklar hangi çiçekten bahsettiğimizi tahmin etmelidir. Petalın arkasında bir görev var.

Konuştuk çiçekler bize güzellik, rahatlık verir, faydalıdırlar - iyileştirirler, hava durumunu tahmin ederler vb. Peki bize sundukları güzelliklere, bize sundukları faydalara şükretmek için ne yapmalıyız? Yoksa bunu olduğu gibi mi kabul edeceksiniz? Soruma cevap vermeden önce çiçeklerin neye ihtiyacı olduğunu hatırlamanızı isterim. Çiçekler de insanlar gibi 4 elemente ihtiyaç duyar.Hangi?

-Dünyada büyüyor ve yaşıyoruz;

-su bizim için hayatın anlamıdır;

- hava soluyoruz;

-Ateşin sıcaklığı içimizi ısıtıyor.

Peki çiçeklere nasıl yardımcı olabiliriz?

Çocukların cevapları. Çiçek dikin, gereksiz yere toplamayın, çiçek yataklarını bozmayın, çiçeklere bakım yapın, sulayın, gübreleyin, toprağı gevşetin. Bu doğru arkadaşlar. Bahçedeki ve şehirdeki çiçek ve bitkilerin bu tür bir bakıma ihtiyacı vardır. İç mekan çiçek ve bitkilerinin bakımını nasıl yapmalısınız? Çocukların cevapları: (ev bitkilerinin özel bakıma ihtiyacı vardır. Işık eksikliği çiçeklere zararlıdır. Taslakları, aşırı sulamayı ve aşırı kuruluğu sevmezler.).

Öğretmen: Arkadaşlar, çiçek ve ev bitkilerinin bakımı tam bir bilimdir, elbette sizden bilimsel bir yaklaşım beklenmiyor ama onlara bakmanın en önemli kurallarına uymayı bilmelisiniz, öğrendiklerimizin bu konuda size yardımcı olacağını düşünüyorum ve daha fazlasını öğreneceğiz. Ve şimdi size evinizde çiçek ve bitkileri güzel formda tutacağınız çok önemli, gerekli ve faydalı birkaç kural sunuyorum. Ve sizi inanılmaz güzelliklerle memnun edecekler.

Çiçeklerin hayatımızı süslediğini bir kez daha vurgulamak istiyorum. Çiçekleri seviyorum!

Mutlu ol, çiçekler gibi güzel ol.

Dersin özeti.

Büyük gruptaki (5-6 yaş) çocuklara yönelik "Muhteşem Çiçeklerin Dünyası" konulu bir dersin özeti.

Malzemenin açıklaması: Daha büyük gruptaki (5-6 yaş) çocuklara “Muhteşem Çiçeklerin Dünyası” konulu derslerin bir özetini sunuyorum. Bu materyal kıdemli grubun öğretmenleri için faydalı olacaktır. Bu, okul öncesi çağdaki çocuklarda çalışma becerilerini geliştirmeyi, kişilik özelliklerinin gelişimini teşvik etmeyi amaçlayan bir eğitim dersinin özetidir: gözlem, duyarlılık, bağımsızlık, sıkı çalışma, doğal dünyaya, doğada çalışmaya karşı olumlu bir tutum oluşturma.

Durum türü: Yeni bilginin keşfi.
Ders:"Muhteşem çiçeklerin dünyası."
Hedef: okul öncesi çocuklarda çiçek dikmeye yönelik bir resim şeması örneğini kullanarak “sıralı eylemler” diyagramlarını oluşturma ve okuma becerisinin geliştirilmesi.
Görevler.
Eğitici:
1). Genişletmek:
- doğal dünya hakkında temel bilgiler (çiçek dünyası örneğini kullanarak);
- Bitkilerin büyümesi ve gelişmesi için gerekli koşullar hakkında bilgi;
2). Doğadaki ekolojik bağlantılar hakkındaki fikirleri pekiştirmek: Canlı doğanın cansız doğaya bağımlılığı.
Eğitici:
1). Kişilik niteliklerinin gelişimini teşvik edin: gözlem, duyarlılık, bağımsızlık, sıkı çalışma.
Eğitici:
1). oluşumu teşvik etmek
- okul öncesi çağındaki çocukların ekolojik kültürü; - doğal dünyaya ve doğada çalışmaya karşı olumlu bir tutum oluşturmak;
2). için koşullar yaratın:
- doğaya karşı dikkatli bir tutumun geliştirilmesi;
- iş faaliyetinde bağımsızlığın tezahürleri (doğada iş).
Ön çalışma.
1 Konuşma “Bitkilerin neden suya, güneşe, toprağa ihtiyacı var?”
2 Toprakta ve suda soğan gelişiminin gözlemlenmesi.
3 Çiçekli bitkilerin incelenmesi.
4 Rus halk masalı “Üstler ve Kökler”in okunması ve yeniden anlatılması.
5 V. Kataev'in “Yedi Çiçek Çiçeği” hikayesine dayanan animasyon filmi izlemek.
6 Ekim ayetleri, cümlelerinin ezberlenmesi.
Ders için materyaller.
Demo materyali:
Güneş, su, toprak, hava görsellerinin yer aldığı 1 kart: boyut: 13×13;
Boş bir saksıyı, topraklı bir saksıyı, filizlenmiş filizleri olan bir çiçek soğanını, yerde delik açmak için bir kepçeyi, topraklı bir saksıyı ve ekili bir soğanı, su dolu bir sulama kabını gösteren 2 kart: boyut: 13x13;
3 ok - 5 adet.
Bildiri:
Çocuk sayısına göre 1 adet tencere, kepçe, sulama kabı;
Çocuk sayısına göre 2 adet çiçek soğanı;
Büyük miktarda toprak içeren 3 kap;
Her çocuğa 4 önlük.
Teçhizat:
1 adet manyetik tahta: boyut: 120×100 cm;
2 masa 2 adet. (bir kareye yerleştirilmiş) veya bir yuvarlak masa;
Masa kaplaması için 3 muşamba;
Çocuk sayısına göre 4 adet sandalye;
Çiçek Perisi için 5 kostüm;
6 muhteşem çiçek “Yedi çiçekli çiçek”;
Çiçek tarhlarının düzenlenmesi için 7 yeşil döşeme (yapay) - 2 adet;
8 yapay kır çiçeği - 12 adet:
papatya - 4 adet;
haşhaş - 4 adet;
peygamber çiçeği - 2 adet;
çan - 2 adet.
9 yapay bahçe çiçeği - 12 adet:
gül - 2 adet;
nergis - 2 adet;
lale - 4 adet;
iris - 2 adet;
zambak - 2 adet.
10 Çiçek sepeti - 2 adet.
Gerekli malzemeler:
Çiçek Perisinden 1 mektup;
2 ses kaydı:
V. Dashkevich, şarkı sözleri. Y. Kim “Orada Bilinmeyen Yollarda” filminden “Gelin Bizi Ziyaret Edin” (sözsüz);
P.I. "Mevsimler" döngüsünden Çaykovski "Kardelen";
P.I. “Fındıkkıran” balesinden Çaykovski “Çiçeklerin Valsi”;
P.I. Çaykovski'nin "Fındıkkıran" balesinden "Şeker Perisinin Dansı".
3 Ekrana yansıtılmak üzere “Çiçek Şehir” ekran koruyucu resmi.

Dersin ilerleyişi.

1. Oyun durumuna giriş.
Çocuklar grup odasına girerler.
- Çocuklar, konuklar bize geldi! Onlara merhaba diyelim. Seni gördüklerine ve sana gülümsediklerine seviniyorlar! Onlarla da mutlu olduğunuzu gösterin. Onları tanıyın.
Bana gel!
- Bugün anaokulumuza gizemli bir mektup geldi!
Öğretmen mektubu okur.
"Sevgili arkadaşlar! Sizden çok zor ama faydalı bir konuda bana yardım etmenizi rica ediyorum. Bahar çoktan kendine geldi ama benim çiçek dikmeye vaktim yok. Umarım bana yardım edebilirsin!

Flower City'de yaşıyorum. Seni bekliyorum! Çiçek Perisi."
- Çocuklar, çiçekleri sever misiniz? (Evet.), (Elbette çiçekleri seviyoruz!), (Çok!).
- Bildiğiniz çiçeklerle ilgili şiirler anlatın!
Çocuklar çiçeklerle ilgili önceden öğrendikleri şiirleri okurlar.
- Çiçek Perisine yardım etmek ister misin? (İstiyoruz.), (Elbette.), (Yardım etmeyi seviyoruz.).
- Çiçek Perisi kimdir? (Büyücü.), (Hikaye Anlatıcı.), (Güzel kız.).
- Ona yardım edebileceğimizi mi sanıyorsun? (Evet.).
- Neden? (Zaten birçok kişiye yardım ettik.), (Deneyeceğiz ve yardım edebileceğiz.).
- Bunun için ne yapılması gerekiyor? (Hepimizin birlikte çiçek dikmesi gerekiyor.), (Her birimizin bir çiçek dikmesine ihtiyacımız var.).
- Çiçek Perisine nasıl gidebiliriz? (Sihirli kelimelerin yardımıyla.), (Sihirli nesnelerin yardımıyla: uçan bir halı, sihirli bir değnek, sihirli bir çiçek, bir pipo.).
- Grubumuzda doğanın bir köşesinde sihirli bir bitki var: Yedi Çiçekli Çiçek. Çiçek Perisine ulaşmamıza yardım edebilir mi? (Elbette yapacak.)
- Sanırım Çiçek Perisi'nin yardımına koşmamızın zamanı geldi! Yedi Çiçekli Çiçeğin yeteneklerini nasıl kullanabiliriz? (Bir taç yaprağı alalım, sihirli kelimeleri söyleyelim ve Çiçek Şehri'ne ışınlanalım.)
V. Dashkevich, Y. Kim'in “Gelin bizi ziyaret edin” müziğine çocuklar şu sözleri söylüyor: “Uç. Uç, taç yaprağı. Batıdan doğuya doğru. Kuzeyden, güneyden geçerek bir daire çizerek geri dönün. Yere dokunduğunuz anda bunu kendi yöntemlerimizle yapmalıyız. Çiçek şehrinde olmamızı istiyoruz.”
2. Bir oyun durumunun gerçekleştirilmesi.
Ekranda bir resim beliriyor; çiçekli bir şehrin ekran koruyucusu. Müzik P.I. Çaykovski'nin "Fındıkkıran" balesinden "Çiçeklerin Valsi".
- Çiçek şehrinde ne görüyoruz? (Çiçekler.)
- Orada ne tür çiçekler var (Bahçe.), (Yabani).
- Çiçek şehrinin sakinleriyle tanışalım! Sepetten bahçe çiçeklerini seçin, isimlendirin ve yeşil bir çayıra yerleştirin.
Çocuklar hem bahçe hem de kır çiçekleri içeren ilk sepetten sadece bahçe çiçeklerini alırlar, onlara isim verirler ve önerilen yeşil zemin üzerine yerleştirirler.
Yeşil zemin üzerinde bir vazoda sadece bahçe çiçekleri toplanır.
- Bir sürü bahçe çiçeğini bilirsin. Kır çiçeklerini iyi tanıdığınızdan gerçekten emin olmak istiyorum. İkinci sepetten kır çiçeklerini seçin ve başka bir yeşil çayıra koyun!
Çocuklar, hem bahçe hem de kır çiçeklerinin bulunduğu ikinci sepetten sadece kır çiçekleri alırlar, onlara isim verirler ve önerilen yeşil zemin üzerine yerleştirirler.
Yeşil zemin üzerinde bir vazoda sadece kır çiçekleri toplanıyor.
- Çok sayıda çiçek biliyorsun! Çiçekler hakkında pek çok güzel şey söyleyebileceğinizi düşünüyorum! (Çok renkli.), (Zarif.), (Güzel.), (Güzel.), (Kokulu.), (Sıradışı.), (Parlak.), (Kokulu.), (Çok renkli.).
- Tebrikler! Çiçekler hakkında ne harika sözler söyledin!
- Çiçekler ne olmadan büyüyemez? (Çiçeklerin toprağa ihtiyacı vardır.), (Köklerin bulunduğu toprak çiçeklere besin sağlar.)
Çocuk, içinde toprak dolu bir çömlek resmi olan bir kart alır ve onu tahtaya iliştirir.
-Çiçekler ne olmadan büyüyemez? (Susuz.), (Su bitkileri besler, yıkar.)
- İstediğiniz kartı seçin (çocuğun adı) ve tahtaya yapıştırın.
Çocuk, içinde su resmi olan bir kart alır ve onu tahtaya iliştirir.
- Çiçekler ne olmadan büyüyemez? (Güneş olmadan.), (Güneş bitkileri ısıtır, onlara sıcaklık verir.)
Çocuk üzerinde güneş resmi olan bir kart alır ve onu tahtaya iliştirir.
- Çiçekler ne olmadan büyüyemez? (Çiçeklerin havaya ihtiyacı vardır.), (Bütün canlıların nefes alabilmesi için havaya ihtiyacı vardır!)
- İstediğiniz kartı (çocuğun adı) alın ve tahtaya yapıştırın.
Çocuk, üzerinde hava resmi olan bir kart alır ve onu tahtaya iliştirir.
- Çiçekler ne olmadan büyüyemez? (Çiçeklerin bakıma ihtiyacı var.), (Büyükannem onlara sevgi olmadan zayıf büyüdüğünü ve kuruduğunu söylüyor.).
- Elbette bitkilerin ihtiyacı var: Bitkilerin büyümesine, çiçeklenmesine ve güzelliğine katkıda bulunan bakım, bakım ve sevgi!
- Kendimizi bitki olarak hayal edelim!
Psiko-jimnastik "Ben bir bitkiyim."
Metin, P. I. Çaykovski'nin "Mevsimler" döngüsünden "Kardelen" müziğinin arka planında duyuluyor. Çocuklar belirtilen hareketleri gerçekleştirirler.
Çocuk Hareketi Metni
- Yavru bir bitki olduğunuzu hayal edin. Seni yerin dibine soktular. Sen hâlâ çok küçük bir filizsin. Oldukça zayıf, kırılgan, savunmasız. Çocuklar çömelir, başlarını dizlerine doğru eğerek küçük bir bitki gibi davranırlar.
“Ama birinin nazik elleri sizi suluyor, tozu siliyor, kökleriniz nefes alsın diye toprağı gevşetiyor.” Büyümeye başlarsın. Öğretmen çocuklara yaklaşır ve her birinin başına vurur.Çocuklar bir çiçeğin büyümesini tasvir ederek yavaş yavaş yükselmeye başlar.
- Yaprakların büyüdü. Kök güçlendi, ışığa uzanıyorsun. Çocuklar kollarını yukarı doğru uzatarak tam boylarına kadar ayağa kalkarlar.
- Başka güzel çiçeklerle yaşamak senin için çok güzel. Çocuklar sallanır, çiçek taklidi yapar ve gülümserler.
- Bitki olmayı sevdin mi? (Evet sevdim.).
- Neden? (Bize bakıldı!), (Bize bakıldı!).
3. Oyun durumundaki zorluk
Müzik P.I. Çaykovski'nin "Fındıkkıran" balesinden "Şeker Perisinin Dansı".
- Dinle, biri geliyor. Gidip bir bakacağım! Sadece sessiz ol!
Öğretmen dışarı çıkar ve Çiçek Perisi kıyafetini giyer. Geri geliyorum.
- Merhaba beyler! Ben Çiçek Perisiyim. Neden benim şehrime geldin? (Çiçek dikmenize yardım etmeye geldik.).
- Çiçek dikmeyi biliyor musun? (HAYIR.).
- Neyle karşı karşıyayız? (Bir problem var!)
- Neden bilmiyorsun? (Nasıl olduğunu bilmiyoruz), (Sadece ailemin kulübeye nasıl maydanoz ektiğini gördüm.), (Denemedik.), (Bütün çiçekler farklıdır: bazıları tohumla, bazıları soğanla ekilir).
4. Yeni bilginin keşfi
-Çiçek dikmeyi öğrenebilir misin? (…… (Evet!).
- Dikim için neler gereklidir? (Toprak).
-Toprağı nereye dökelim?! (Bir saksıda).
- ..... (çocuğun adı), bir kart seçin ve tahtaya yapıştırın.
Çocuk tahtaya boş pot içeren bir kart iliştirir.
- Bundan sonra ne yapacağımızı düşünüyorsun?
(Biraz toprak dökelim.)
- Neden? (Bitkilerin toprağa ihtiyacı vardır.), (Çiçeğin beslenmesi için.), (Toprakta besin maddeleri vardır.)
- …… (çocuğun adı), doğru kartı seçin ve tahtaya ekleyin.
Çocuk tahtaya bir toprak çömlek resminin bulunduğu bir kart iliştirir.
- Lale ve nergis soğanlarını filizlendirdim. Hadi onlara bakalım! Kökler nerede, tepeler nerede? (Üst kısımlar yeşil yapraklardır ve kökler altta iplik gibi incedir.)
- İlk filizlerin çıktığını görüyorsunuz. Lale (nergis) soğanını köklü veya üst kısmı nasıl ekeceğiz? (Kökler.)
- Neden? (Bütün çiçeklerin kökleri topraktadır.)
Öğretmen çiçek dikerken yapılacak bir sonraki eylemi belirtmek için tahtaya bir “ok” iliştirir.
- …… (çocuğun adı), doğru kartı seçin.
Çocuk üzerinde soğan resmi olan bir kart seçer ve onu tahtaya iliştirir.
- Ampulün toprakta rahat olması için yapılması gerekenler.
(Çöküntü yapmamız gerekiyor.), (Kepçeyle çukur kazın.)
- Tebrikler. Bu deliğe delik denir.
Öğretmen çiçek dikerken yapılacak bir sonraki eylemi belirtmek için tahtaya bir “ok” iliştirir.
- ... (çocuğun adı), lütfen doğru kartı seçin ve tahtaya ekleyin.
Çocuk, yerde bir kepçe resmi bulunan bir kart seçer ve onu tahtaya iliştirir.
- Bundan sonra ne yapacağız?
Öğretmen çiçek dikerken yapılacak bir sonraki eylemi belirtmek için tahtaya bir “ok” iliştirir.
(İçini toprakla dolduralım.), (Soğanın köklerini toprakla kaplayalım).
- Tebrikler! Doğru kartı seçin... (çocuğun adı), lütfen!
Çocuk, üzerinde tencerede soğan resmi olan bir kart seçer ve onu tahtaya iliştirir.
- Lalelerimizin büyümesi için her şeyi yaptın mı? (Hepsi değil.)
- Başka ne yapılması gerekiyor!
Öğretmen çiçek dikerken yapılacak bir sonraki işlemi belirtmek için tahtaya bir “ok” iliştirir (Su).
- Çiçekleri sulamazsan ne olur? (O ölecek.)
- Neden? (Çiçeklerin suya ihtiyacı vardır!), (Bu onların yiyeceğidir.), (Sudan büyürler.)
- Kim doğru kartı bulmak ister? İyi, …. (çocuğun adı), gidip bir kart seçin.
Çocuk, üzerinde sulama kabı resmi bulunan bir kart seçer ve bunu tahtaya iliştirir.
- Çiçek dikerken tüm eylemlerimizi tekrarlayalım.
Peri, tahtaya yerleştirilmiş çizim şeması boyunca bir işaretçiyi yönlendirir ve çocuklar çiçek dikme algoritmasını telaffuz eder.
- ..... (çocuğun adı), çiçek dikerken yapılacak ilk işlemi adlandırın (Saksı hazırlayın.).
- Daha öte, …. (çocuğun adı), ne yapacağız? (Toprak ekleyin.)
- Bir sonraki eylemimiz ne? (çocuğun adı)? (Soğanları veya tohumları ilk filizler görünene kadar büyütün.).
- Açıklamak,... (çocuğun adı), şemaya bakarak nasıl ilerleyeceğimizi görüyoruz. (Çöküntü yapmamız gerekiyor.), (Delik denilen çukuru kazmak için kepçe kullanın.).
- İyi. Daha sonra, …. (çocuğun adı), eyleminizi açıklayın. (Toprakla doldurun ve soğanın köklerini örtün.).
- Ve son eylem, .... (çocuğun ismi)? (Mutlaka sulamanız gerekmektedir).

Derste ne gibi zorluklarla karşılaştık? (Çiçek dikmeyi bilmiyorduk.)
- Şimdi bana ne söyleyeceksin? (Nasıl çiçek ekeceğimizi bulduk!).
-Yeni mi anladın?
Öğretmen öğrenciye tahtada oluşturulan çizim diyagramı boyunca bir işaretçi ile rehberlik eder.
(“Çiçek nasıl ekilir?” Çizim diyagramını derledik).
- Neden bir çizim şemasına ihtiyacımız var? (Başkalarına açıklayın.), (Unuttuysanız bakın ve her şeyi hemen hatırlayın.).
- Diyagramda ne gösteriliyor? (Çiçek dikme prosedürü.), (Çiçek dikerken nasıl ilerlememiz gerektiğini biliyoruz).
- Böylece çiçek ekebiliriz!
5. Yeni bilginin bilgi sistemine dahil edilmesi
- Şimdi masaya gidip çalışmaya başlayacağız! Önlük giyelim. Her biriniz çiçek dikmek için ihtiyacınız olan her şeye sahipsiniz.
- İşe başlamak.
Çocuklar çiçek dikmeye başlarlar. Müzik P.I. Çaykovski'nin "Çiçeklerin Valsi". Öğretmen dikkatlerini tahtaya çiçek dikme şekline çekerek çocukların aktivitelerini düzeltir.
- Tebrikler! Her şeyi plana göre yaptın. Çiçeklerimizin daha hızlı büyümesini sağlamak için ekim cümlesini sizlere anlatacağız.
Cümle ekiyorum.
Peki sen soğanım
Topraktan korkma!
En sonunda bir deliğe düşeceksin!
Orasının karanlık olması sorun değil.
Işığa, topraktan güneşe
Sen filizlen, hadi çabuk gidelim!
İlkbaharın başlarında olduğu gibi
Bizim için filizler yeşersin.
Karanlıktan güneşe çıkacaklar:
“Merhaba güneş, biziz!”
- Çiçeklerin başka neye ihtiyacı var? (Sıcak.), (Güneşli.).
- Hep birlikte pencere kenarına ekilen çiçeklerin bulunduğu saksıları koyalım.
Çocuklar Çiçek Perisi ile birlikte pencere kenarına saksı yerleştirirler.
- Bana çok yardımcı oldun! Sana minnettarım ve sana sürprizli sihirli bir kutu veriyorum! Sadece anaokulu grubunda açılabilir. Artık veda etme zamanımız geldi. Herşey gönlünce olsun!
Müzik P.I. Çaykovski'nin "Şeker Perisinin Dansı". Peri ayrılır (kıyafetini çıkarır). Öğretmen olarak geri döner.
- Çocuklar, anaokuluna geri dönmemiz gerekiyor!
V. Dashkevich, Y. Kim'in “Gelin ve bizi ziyaret edin” müziğine çocuklar sihirli kelimeleri söylüyorlar: “Uç. Uç, taç yaprağı. Batıdan doğuya doğru. Kuzeyden, güneyden geçerek bir daire çizerek geri dönün. Yere dokunduğunuz anda bunu kendi yöntemlerimizle yapmalıyız. Anaokulunda, grubumuzda olmamızı istiyoruz” diyerek yaprağı koparıp gruba geri dönüyorlar.
6. Özet.
- Çocuklar, bugün neredeydik? (Çiçek Şehrinde.)
- Oraya neden gittik? (Peri'ye çiçek dikmesinde yardımcı olmak için).
- Çiçek dikme konusunda bize ne yardımcı oldu? (Çiçeklerin doğru dikilmesini ve nasıl dikileceğini görebileceğiniz bir şema çizdik.), (Saksılara toprak döktük, çukur açtık, filizlenmiş bir lale soğanını kökleri aşağıya gelecek şekilde diktik, üzerine toprak serptik, suladık ve güneşte pencere kenarına koyun.).
- Bu çok önemli ve faydalı bir bilgidir. Bunlar sizin için nerede yararlı olabilir? (Köydeki büyükannemin evine, kulübeye çiçek dikebiliriz.), (Diğer çocuklara veya yetişkinlere şemaya göre çiçek dikmeyi öğretin.).
- Senin için neden her şey yolunda gitti? (Çünkü bir diyagram çizmeyi ve okumayı öğrendik.), (Zekiydik, dikkatliydik, çalışkandık, kıvrak zekalıydık.).
- Bugün gerçekten arkadaş canlısıydınız ve birlikte bir çiçek dikim şeması çizip okudunuz.
- Bakalım Çiçek Perisi kutuya ne koymuş!
- Ah, evet, işte anaokulumuzun alanına dikebileceğimiz nergis soğanları! Hey, Çiçek Perisi! Harika, ayrıca tüm çocuklar için madalyalar var! Bu hepinizin çok sıkı çalıştığınız anlamına geliyor! Öğretmen öğrencileri madalyalarla ödüllendirir ve onları över.
- Misafirlerimizle vedalaşın ve onlara şunu sorun: Çiçek dikim planımızı beğendiler mi?
Çocuklar dinleyen yetişkinlerle iletişim kurar ve vedalaşırlar.

Devlet devlet kurumu

Çocuk yatılı evi

"Güney Butovo"

“ÇİÇEKLER” konulu çevredeki dünyayla ilgili bir dersin özeti

(Kıdemli okul öncesi yaş)

Öğretmenin hazırladığıArtemiyeva Alexandra Borisovna

Moskova 2012

Hedefler:

— “Çiçekler” konusundaki materyali özetleyin;

- çiçekler hakkında açıklayıcı hikayeler yazmayı öğrenin.

Görevler.

Eğitici:

Konu sözlüğünü etkinleştir

Çiçeklerin yapısı ve görünümü hakkındaki anlayışınızı güçlendirin.

Düzeltme: Hafızayı, dikkati, ince motor becerilerini geliştirin, renk bilgisini pekiştirin.

Eğitimsel: Doğaya karşı şefkatli bir tutum ve sevgi geliştirmek.

Malzeme: konu resimleri, kesilmiş resimler, çiçeğin parçalarının görüntüleri (kök, gövde, yapraklar, çiçek), çeşitli türlerde yapay çiçekler, her biri 3-5 adet.

Ön çalışma: Çiçeklerle ilgili sanat eserlerini okumak, konuyla ilgili resimlere bakmak, yürürken çiçek tarhlarındaki çiçekleri gözlemlemek.

Dersin ilerlemesi

Zamanı organize etmek.

Öğretmen: Çocuklar, bugün dersimizin ne hakkında olacağını tahmin etmenizi istiyorum. Bilmece ipucunu dikkatle dinleyin: Akıllı küçük kız kardeşler gün boyu misafirleri selamlıyor ve onlara bal ikram ediyor. (Çiçekler)

Aynen öyle, bugünkü dersimiz çiçeklerle ilgili. Söyle bana, insanların neden çiçeklere ihtiyacı var? (Güzellik için çiçekler iyi bir hediyedir, bal toplamak için, tedavi için şifalı çiçekler)

Oyun “Tahmin et ve isimlendir: tarla veya bahçe.”

Hedefler: Dış özelliklerini tanımlayarak tanıdık bir çiçeği tanımayı öğretmek. Öğretmen bir bilmece sorar, çocuklar bunun ne tür bir çiçek olduğunu söylerler - kır çiçeği mi yoksa bahçe çiçeği mi? Çocuk tahmin ettikten sonra öğretmen adı geçen çiçeğin siyah beyaz görüntüsünü tahtaya iliştirir.

Bulmacalar:

    Ben temiz bir tarlada beyaza dönen kabarık bir topum ve esinti geriye sadece bir sap bırakarak esti. (Karahindiba)

    Hey, mavi çanlar, dilleri var ama çanları yok! (Zil)

    Yeşil bir sap üzerinde beyaz bezelye. (Vadideki Zambak)

    Yüzü güzel kokulu, kuyruğu ise dikenlidir. (Gül)

    Bahçede küçük bir kıvrım var; beyaz bir gömlek, altın bir kalp, nedir bu? (Papatya)

Resimlere dayalı konuşma.

Öğretmen tahtadaki resimleri işaret eder

Bütün bu resimlerde ne gösteriliyor? (Çiçekler)

-Nerede büyüyorlar? (tarlada, ormanda, bahçede)

Hangi çiçeklere bahçe denir, hangileri yabani? (Bahçe bitkileri bahçede, tarla bitkileri ise tarlada yetişir)

—Tarlada ve bahçede yetişen çiçekler var mı? (Evet mesela papatya, bahçe ve tarla papatyası var)

— İlkbaharın başlarında hangi çiçekler açar? (Kardelen, çiğdem)

- Başka hangi çiçekleri biliyorsun? (kadife çiçeği, aster, karanfil, dahlias)

— Çiçek tarhımızdaki çiçeklerin bakımını nasıl yapıyoruz? (Yabancı otları temizliyoruz, toprağı gevşetiyoruz, su veriyoruz)

- Çiçeklerin yapısını hatırlayalım. (Kök, gövde, yaprak, çiçek gibi resimleri tahtaya asarlar.) Çocuklar tüm parçaları isimlendirirler.

Öğretmen: Tahtadaki çiçeklerimize bakın, bir şekilde çirkinler, neden? (Siyah beyaz) Renklendirelim. Söyle bana, bütün çiçekler için aynı renk nedir? (Kök, yapraklar)

— Kök ve yapraklar ne renk? (yeşil).

- Farklı renkteki sap ve yapraklar arasındaki fark nedir? (gövde yüksekliği, yaprak boyutu ve şekli)

- Çiçekler nasıl farklıdır? (boyut, renk, çiçek şekli)

- Şimdi tahtadaki her çiçeğin rengine isim verelim. (Çocuklar rengi söyler ve öğretmen siyah beyaz resmi renkli olana dönüştürür)

Öğretmen çocukların dikkatini farklı renklerde çiçeklerin bulunduğuna çeker. Örneğin gül, karanfil ve diğerleri.

- Çiçeklerimiz zarifleşti.

Beden eğitimi dersi “Bir buket topla.” Amaç: Tanıdık bir çiçeği dış işaretlerle bulmayı öğrenmek.

Öğretmen yere yapay çiçekler saçar. Çocukların masasında belirli bir çiçeğin resimlerini içeren zarflar vardır. Herkesin resimleri farklıdır. Çocuk resmine bakar, hangi çiçekleri toplaması gerektiğine karar verir ve bir buket toplamaya gider. Çocuklar bir daire şeklinde dururlar, her biri buketinin hangi çiçeklerden yapıldığını söyler. Tüm buketler bir vazoya konur ve çocuklar masalara oturur. Masaların üzerinde çiçekleri tasvir eden kesilmiş resimler var.

Dersin amacını belirlemek. Öğretmen çocukları bir resim toplamaya ve plana göre çiçeklerini tarif etmeye davet eder.

- Bu nedir?

- Nerede büyüyor?

Dış işaretler.

- Bu bitkiyi nerede gördün?

Çocuklar renkleri hakkında konuşurlar. Gerekirse öğretmen düzeltmeler yapar. Görevle kolayca başa çıkabilen çocuklar için ek sorular sorabilirsiniz.

— Bahçe çiçekleriyle kim ilgileniyor? (Bahçıvan)

— Bir çiçeğin normal büyümesi için neye ihtiyacı vardır? (İyi toprak, su, ışık)

Öğretmen çocuklara etkinlikleri için teşekkür eder. Onları Çaykovski'nin "Çiçeklerin Valsi" müziğiyle dans etmeye davet ediyor.

Edebiyat:

    Okul öncesi çocuk. Konuşma gelişimi. Okul öncesi çağındaki çocuklarla ilgili dersler için notlar. L.E. Kylasova Yayınevi "Öğretmen". Volgograd 2007

    S.N. Teplyuk Okul öncesi çocuklar için yürüyüş aktiviteleri. Moskova Devlet Araştırma Merkezi Vlados 2003

    LG Gorkova, A.V. Kochergina, Los Angeles Okul öncesi çocukların çevre eğitimi ile ilgili dersler için Obukhova Senaryoları. Moskova. "WAKO". 2007

    L.N. Smirnova Anaokulunda konuşma terapisi. 5-6 yaş arası çocuklara yönelik sınıflar. Moskova Yayınevi Mozaika-Sintez 2007

Görevler:

- algıyı, dikkati, hafızayı ve düşünmeyi, fanteziyi, hayal gücünü, cümlesel konuşmayı, kişinin düşüncelerini özgürce ve kolayca ifade etme yeteneğini geliştirmek;

— “Çiçekler” konusundaki kelime dağarcığını genişletin;

- karşılaştırmalı ifadeleri kullanmayı, aynı kelime oluşumu yuvasının türev olmayan ve türev kelimeleri, bağlaçlar ve müttefik kelimeler içeren karmaşık cümleler arasında anlamsal bir bağlantı kurmayı öğrenin;

— kelimelerin ses-harf analizinin iyileştirilmesi;

— sıkı çalışmayı, yeni şeylere ilgiyi, doğaya ve tüm canlılara sevgi ve saygıyı geliştirmek;

— yapıcı etkileşim becerilerini geliştirmek;

- olumlu bir duygusal iklim yaratın.

Teçhizat:çiçek resimleri; ses oynatıcı; ses kayıtları; çok renkli çakıl taşları; toprak, çiçek tohumları, saksılar.

Psikolog. Merhaba beyler! Bugün Vasily bizi yeniden bir yolculuğa davet ediyor.

Konuşma terapisti.Şiiri dinle:

Vasily bir rüya gördüğünde,

Sanki bir kardelen haline gelmişti.

Sanki Marinka bir anda kara dönüştü

Ve kendimi bir çiçek karnavalında buldum.

Balo için tanrıça kostümleri Flora orada

Herkese rengarenk çiçekler dağıttım.

Kardelen beyaz bir elbise aldı,

Ama ne yazık ki karda kostüm kalmamıştı.

Aşağılayıcı bakışlarla onu takip ettiler.

Kardelen şunları söyledi:“Beyaz pelerinimi al!”

O zamandan beri karla arkadaş oldular.

Psikolog. Vasya'nın muhteşem bir rüyası vardı! Düşündü: Bu ne için olabilir?

Konuşma terapisti. Vasya bu günün neden önemli olduğunu anlamak için takvime bakmaya karar verdi ve 19 Nisan'ın Dünya Kardelen Günü olduğunu gördü!

Psikolog. Bu bayram tüm dünyada çiçek yetiştiren insanlar tarafından kutlanmaktadır. Ayrıca çiçekleri seven herkes onlarla ilgilenir. Bu baharın bayramıdır çünkü kardelen ilk bahar çiçeğidir. Ekrana bak.

Bir psikolog çiçeklerle ilgili bir video gösteriyor.

Konuşma terapisti. Gezegenimizde ne kadar çok çiçek olduğunu gördünüz. Efsaneyi dinleyin.

Bir zamanlar çiçekleri koruyan bir tanrıça Flora yaşarmış. Ve bir gün çiçeklere karnaval için kostümler dağıtırken kardelene beyaz bir elbise verdi. Ancak Kar, kostümü olmamasına rağmen tatile katılmak istedi. Sonra çiçeklerden kendisine yardım etmelerini istemeye başladı ama soğuktan korktular ve kabul etmediler ve sadece kardelen onu beyaz peleriniyle örttü. Birlikte çiçeklerden oluşan yuvarlak bir dansla döndüler ve birbirlerine o kadar sempati duyuyorlardı ki, bugüne kadar birbirlerinden ayrılamazlardı.

Psikolog. Çiçekler tarlada, bahçede, ormanda yetişir. Çiçek Diyarı'na ulaşmak ve onlarla arkadaş olmak için bir görevi tamamlamanız gerekiyor. Röle "Tarlada ve bahçede"

Psikolog.Çiçek resimlerim var. Çiçekleri gruplara ayırmanız gerekir: kır çiçekleri ve bahçe çiçekleri.

Çocuklar iki takıma ayrılır ve görevi tamamlarlar.

Konuşma terapisti. Arkadaşlar ilk görevi tamamladınız. Bir bahçıvan çiçeklerle ilgilenir. Oyunu oynamanızı öneririm. Oyun “Bahçıvan olarak doğdum”

Bir sürücü seçilir - “bahçıvan”. Oyunculara çiçeklerin (bitkilerin) isimlerini fısıldar (atar) ve resimleri dağıtır. Sonra şu kafiyeyi okur:

Ben bir bahçıvan olarak doğdum

Cidden kızgın

Tüm çiçeklerden bıktım, hariç... (herhangi bir oyuncunun "adını" - bitkinin adını - söyler. Cevap vermesi gerekir ve aşağıdaki diyalog başlar.)

oyuncu. Ah!

Bahçıvan. Sana ne oldu?

oyuncu. Aşık.

Bahçıvan. Kimin içinde?

Oyuncu. Lalenin içine.

Oyuncu herhangi bir çiçeğe isim verir. Ayrıca bahçıvanın adını da verebilir ve onun adına yanıt vermesi gerekir. Diyalog sonsuza kadar devam ediyor. Hata yapan kişi (zamanında cevap vermeyen, ismi karıştıran, başkasının ismine cevap veren vb.) cezayı (herhangi bir kişisel eşyayı) verir ve oyunun sonunda onu "kapatır".

Oyunun sonunda hükmen mağlup oynanır: Bahçıvan arkasını döner, ona nesneyi gösterir ve sorar: "Bu oyuncu ne yapmalı?" Bahçıvan bir görev verir: şarkı söylemek, tek ayak üzerinde zıplamak vb. - oyuncu cezayı öder ve eşyasını alır.

Psikolog. Aferin, herkes dikkatliydi! Vasya rüyasında kardelen haline geldi. Size aşağıdaki görevi teklif ediyorum.

Dans molası “Çiçek Dansı”

Psikolog. Siz de çiçeğe dönüşeceksiniz ve biz de çiçek dansı yapacağız. Müzik dinleyin ve istediğiniz gibi hareket edin.

Çocuklar dans ediyor.

Çocuklar. Evet.

“Aileyi Bir araya Getirme” Egzersizi

Konuşma terapisti. Şimdi de “aileyi” (ilgili kelimeler) “renk” kelimesiyle buluşturacağız. Söylediğim kelime uyuyorsa ellerini çırp. Her kararı tartışacağız.

Kelime malzemesi:çiçek, tomurcuk, çiçek, renkli, papatya, çiçek vb.

Çocuklar görevi tamamlar.

Psikolog.Çocuklar, harikasınız!

Egzersiz “Bir çiçek topla”

Psikolog. Çiçeklerin bir yaprağı, bir sapı, bir kökü ve bir çiçeklenmesi vardır. Tanrıça Flora onlara rengarenk kıyafetler verdi. Ancak Kar Kraliçesi çiçekleri yok etmeye karar verdi ve asistanı Kuzey Rüzgarı'ndan sapları kırmasını, çiçek salkımlarını ve yaprakları koparmasını istedi. Ama çiçekleri kurtaracağını biliyorum. İşte çiçek unsurları içeren zarflar. Bunları bir araya getirmemiz gerekiyor.

Çocuklar görevi tamamlar.

Alıştırma “Çiçeğin adını yaz”

Konuşma terapisti. Bahçıvanlar pek çok çiçek türünü, nerede büyüdüklerini ve yılın hangi zamanında en iyi çiçek açtıklarını bilirler. Takımlara bölün. Renklerin adlarını renkli çakıl taşları kullanarak sıralayalım ki okuyabilelim. Kırmızı taş sesli harf, mavi ve yeşil taş ise ünsüz sestir.

Kelime materyali: papatya, şakayık, menekşe, iris.

Çocuklar görevleri tamamlar.

“Çiçek dik” egzersizi

Psikolog. Bahçıvanlar sürekli olarak yeni çiçek türleri yetiştiriyorlar. Bugün biz de kendi çiçeklerimizi ekeceğiz. Tohumlar filizlendiğinde sürgünleri sahamızdaki toprağa ekeceğiz.

Konuşma terapisti. Çocuklar, Çiçek Ülkesi'nde bir geziye çıktık. Çiçekler hakkında pek çok ilginç şey öğrendiniz. Artık bitkilere özenle davranacak ve onlara bakacaksınız. Yeni seyahatlere kadar!